czwartek, 14 marca 2013

2. Radio samochodowe w domu

Co można zrobić z nieużywanego radia samochodowego, paneli podłogowych, garści złomu elektronicznego i jeszcze kilku drobiazgów?
- Może ... domowy sprzęt grający? Czemu nie.
Mój wygląda tak:


Potrzebne mi były:
 • radio samochodowe,
 • głośniki,
 • transformator sieciowy (12V),
 • zasilacz,
 • jakiś pomysł na obudowę,
 • i trochę złomu elektronicznego.


Radio samochodowe jest zdobyczne. Nie ... wcale nie z parkingu. Sąsiad podarował mi sprzęcik, który rzekomo uszkodzony okazał się sprawny.
Źródłem wydobywającego się dźwięku są jakieś stare rozebrane głośniki komputerowe. Te miały po 4Ω i idealnie nadawały się do radia.
Zasilacz musiałem zrobić sam.  Schemat zasilacza zaczerpnąłem TUTAJ. Do jego utworzenia wykorzystałem wspomniany wcześniej złom elektroniczny.
Niestety nie mogę zmiaeścić wzoru płytki, bo był robiony "na kolanie", tzn. na kartce papieru i przerysowany w GIMPie... a potem gdzieś zaginął.
Po ukończeniu zasilacz do radia samochodowego wygląda tak:


Po wytrwałej walce ze stworzeniem obudowy i zapakowaniu pozostałych składników do jej wnętrza moim oczom ukazał się taki oto widok:


Złożony do kupy sprzęt daje sporo frajdy, brzmi "dobrze", ponadto ma wyjście na dwa dodatkowe głośniki i wzmacniacz.


A tutaj druga wersja radia samochodowego w domu.
12 komentarzy:

 1. Bardzo fajny pomysł :) Ciekawie to wygląda i znakomicie się prezentuje :D Pozdro :)
  ProCenttt z zapytaja ;d

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę super poradnik. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Very nice! http://noshoes.blogspot.ca/2012/07/hd-car-radio-converted-into-home-stereo.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Patrząc na Twój projekt przypomniał mi się zbudowany wiele lat temu zasilacz na LM7812 w obudowie TO-3, zasilający radio Safari 5. Był jeden z moich pierwszych projektów i radość z wykonania przeogromna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam, rozumiem że dałeś zasilanie na radio 12 V. Odpaliło bez problemu? Mam stare radyjko samochodowe i po podłączeniu do zasilacza komputerowego nie chce ruszyć. Nie wiem jak to ruszyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No w przybliżeniu dałem 12V (właściwie, o ile dobrze pamietam to albo 13,4V albo 13,8V) - bo przy 12V panel nie rozświetlał się równomiernie - w końcu w samochodzie przy "chodzącym silniku" podczas ładowania akumulatora też jest więcej niż 12V :)
   Co do starego radyjka - napewno sprawne?

   Usuń
 6. Jak zrobić taki zasilacz kiedy się totalnie nie znam na elektryce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takiej sytuacji polecam poszukać jakiś zasilacz do samodzielnego złożenia (tzw. "kit") o odpowiedniej wydajności prądowej. Ew. jeśli Twoje radio pobiera mało prądu można użyć jakiś stary zasilacz wtyczkowy 12V (dla mojego radia przy obciążeniu tymi głośnikami komputerowymi teoretycznie wystarczyłby 500 mA, ale na wszelki wypadek użyłbym 1 A). Coś takiego użyłem w drugiej wersji radia samochodowego.
   Jednak, jeśli totalnie nie znasz się na elektronice to nie polecam samodzielnej budowy urządzeń zasilanych napięciem sieciowym (dla Twojego bezpieczeństwa).

   Usuń
  2. A jak chcę użyć głośników samochodowych o takich parametrach: max. power 300W, 4 ohms, 60-20,000 Hz to jaki zasilacz polecasz?

   Usuń
  3. Podejrzewam, że ta moc głośników - max 300W to jest w tak zwanym "piku", czyli maksymalna moc chwilowa i w rzeczywistości realnej mocy ciągłej mają dużo dużo mniej.
   Jaki do tego zasilacz?
   Hmm... zasadnicze pytanie to ile to radyjko ma mocy (i ile ciągnie prądu przy maksymalnym obciążeniu).
   Zakładam, że radyjko ma wyjście na 4 głośniki. Generalnie jest tak, że moc jednego kanału to ok. 17 W (czasami nieco więcej).
   Ale do rzeczy, w pierwszej kolejności sprawdź jaki masz bezpiecznik w radio - takiej wydajności prądowej powinien być zasilacz.
   Na przykładzie mojego radia: bezpiecznik ma 5A, ale w związku z tym, że nie użyłem mocnych głośników tylko komputerowe nie musiałem robić tak mocnego zasilacza. Głośniki mają ok. 5W - jedyny mankament jest taki, że nie mogę odkręcać głośności na max. bo mogą się spalić... ale nie muszę - w połowie skali jest wystarczająco głośno w pokoju.

   Usuń
 7. Bardzo kreatywna przeróbka. Jeśli ktoś lubi "retro", takie radio będzie jak znalazł.

  OdpowiedzUsuń
 8. ja mam radio samochowe akumulator od skutera (żelowy) 2glosniki od forda focusa po 25w i robi taką rozróbę że bania mała ;D

  OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze przed opublikowaniem są moderowane.
Od dnia 01.07.2017 wszystkie nowe komentarze zawierające w treści reklamę i linki reklamowe kierujące do stron o charakterze komercyjnym będą usuwane i oznaczane jako spam.
Od dnia 01.07.2017 wyłączyłem możliwość anonimowego komentowania postów.
Linki do Waszych blogów mile widziane.