Można smarować chleb drewnianymi "szpatułkami"? Można.
A można smarować bułkę zwykłym nożem? Można.
A ja od dzisiaj smarował będę własnoręcznie wykonanym scyzorykiem. Można? Też można.
Przy okazji spełniłem jedno z postanowień - od jakiegoś czasu miałem w głowie chęć wykonania drewnianego noża. Nie jest to co prawda model, który wciąż siedzi gdzieś tam w wyobraźni jednak do majsterkowego treningu nadaje się świetnie.
Oto on, scyzoryk do smarowania masła:
Wszystko zaczęło się (jak zwykle zresztą) od przeglądania grafiki w internecie. Po wpisaniu w przeglądarkę (np. google) hasła "nathan's kife kit" i wyszukaniu po grafice szybko okaże się co wpadło mi w oko. Pobrałem jedno ze zdjęć a następnie wydrukowałem w formacie A4. Niestety jakość wydruku pozostawiała wiele do życzenia, więc kontury poprawiłem ołówkiem:
"Środkowe" części po wycięciu nakleiłem (klej szkolny w sztyfcie) na jasne kawałki jakiegoś egzotycznego drewna:
Okładziny rękojeści zostały wykonane w podobny sposób jednak materiałem była klejonka zrobiona z dwóch rodzajów ciemnego drewna egzotycznego.
Wszystkie elementy wyciąłem ręcznie przy pomocy piły włośnicowej. Widok od strony naklejek:
Widok "od spodu":
Nawierciłem otwory zgodnie z nadrukiem na szablonie (przydaje się w takim momencie wiwrtarka ze statywem, wiercenie z ręki musi być precyzyjne bo inaczej tak jak w moim przypadku niezbędne będą przymiarki i poprawki):
Zacząłem wszystko składać w całość. Tu moje małe usprawnienie: zauważyłem, że w oryginale nie ma żadnego mechanizmu który "odbijałby"/odpychałby elementy w trakcie rozkładania lub po rozłożeniu/złożeniu noża, co w efekcie skutkowałoby ręcznym dociskaniem elementów aby noż się sam zablokował np. po rozłożeniu. Dodałem "ścinek" drewienka do środka, oba widoczne elementy nawierciłem (nie na wylot) i pomiędzy nie włożyłem połowę sprężynki z długopisu:
Jako przelotek użyłem rurki stabilizacyjnej od żony strorczyków... niestety materiał z którego jest wykonana to włókno szklane - więc przez jakiś czas jeszcze będą mnie palce boleć... dlatego warto zastosować coś innego - ja nie miałem...
Docięte przelotki:
Po wszystkim rozpoczęło się długie i żmudne szlifowanie... najpierw ręcznie aby wyrównać powierzchnie. Potem, do zaokrąglenia krawędzi użyłem multiszlifierki z wałkami ściernymi. W pierwszej kolejności zająłem się rękojeścią:
Potem przyszła pora na ostrze. Ale zanim nastąpiło szlifowanie musiałem zaznaczyć sobie ołówkiem miejsca gdzie ostrze miało być "ostre":
Znowu w ruch poszła multiszlifierka z wałkami ściernymi:
Na koniec całość została ponownie szlifowana ręcznie, tym razem już drobnym papierem ściernym. Rękojeść została zaimpregonowana olejem do blatów kuchennych, natomiast ostrze z racji tego, że scyzoryk ma służyć do smarowania masła - zostało zaimpregnowane olejem jadalnym. Na końcu zaślepiłem jeszcze przelotki małymi śrubkami i nożyk gotowy:
Scyzoryk posiada oczywiście funkcję składania:
A tu już pierwsza kromeczka posmarowana masłem:
Drewniane cudo. Lubię DIY,ale to wyższa szkoła jazdy:)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńInspirujące. Takich mechanizmów jeszcze z drewna nie robiłam, trzeba zacząć ;)
OdpowiedzUsuńTrzeba zacząć :)
UsuńBardzo fajny nóż i pomysł na poradnik. Ile Panu zajęło zrobienie tego noża?
OdpowiedzUsuńDziękuję. Produkcja zajęła kilka godzin, pewnie ok. 4h, trudno oszacować bo robiłem w wolnych chwilach.
UsuńMógłbym poprosić o wzór elementów do tego scyzoryka? Od dawna szukam szablonu i nie mogę znaleźść :D
OdpowiedzUsuńBartku, tak jak pisałem w poście - szukasz w google po haśle: "nathan's kife kit" (po grafice) i znajdziesz zdjęcie elementów widzianych od góry, wydruk (w odpowiedniej skali i formacie) i gotowe. Możesz też poszperać po haśle: "(wooden) pocket knife templates"
Usuń