czwartek, 4 maja 2017

247. Wiadomość do przyszłości

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja "Wiadomość do przyszłości", której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.Dużo było osób, które zapisały się w historii i miały wpływ na jej kształtowanie, pomimo, iż żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu. Któż by nie słyszał o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir czy nasz rodzimy Jan Kochanowski. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji.
Na podstawie ich dzieł, tego co stworzyli, możemy otrzymać informację o życiu ówczesnym, o tym w co wierzyli a także o źródłach ich strachu. Wiemy też co sprawiało im radość.
W dzisiejszych czasach nie trzeba być jednak wielkim pisarzem lub poetą, aby zapisać swój tekst w przyszłości. Każdy może zostawić dla przyszłych pokoleń interesujące świadectwo naszych czasów.

Wyobrażenie sobie tego co było przed nami, choć w niewielkim stopniu, jest możliwe dzięki pozostałościom przeszłości wraz ze słowami przelanymi na papier. Na podstawie zachowanych artefaktów możemy odtworzyć jak wyglądał zwykły dzień w jednym z sumeryjskich miast tysiące lat temu, czym i jak żyli mieszkańcy starożytnego Rzymu, co robili wieczorem zwykli obywatele we Francji Ludwika XVI. Czy można cofnąć się w czasie i doświadczyć tego na własnej skórze? Niestety, póki co nie mamy takiej możliwości, zatem chcąc czy nie chcąc zmuszeni jesteśmy opierać się na tym co pozostawili po sobie ci, którzy byli przed nami.

Czy gdyby Jan Kochanowski, żył w latach gdy fotografia stała się popularna to musielibyśmy się domyślać jak wyglądał i tworzyć jego podobizny jak ta na znaczku pocztowym z 1980 roku?


Poszukujemy.. informacji o naszym pochodzeniu oraz o tym dokąd zmierzamy i jest to wpisane w naszą poznawczą naturę. Chcemy wiedzieć te rzeczy, bo przez nie staramy się się odnaleźć i zdefiniować samych siebie. Tak jak my teraz, poznajemy życie naszych przodków, tak i nasi potomkowie będą starali sie poznać przeszłość - będą chcieli dowiedzieć się kim byliśmy i jak przebiegało nasze życie. Każde świadectwo będzie im w tym pomocne. Nawet to co dziś, może nam się wydawać nieciekawe lub zbyt oczywiste, ale ludzi z przyszłości, zanurzonych w kompletnie innej rzeczywistości będzie stanowiło niemałą ciekawostkę i ogromną wartość poznawczą.

W świetle tego każdy z nas ma coś ciekawego do przekazania przyszłym pokoleniom. Może być to opis naszego zwykłego dnia, otaczającej rzeczywistości, czegoś co nam się kiedyś przydarzyło w przyszłości, mogą to być nasze własne przemyślenia, albo twórczość, nawet jeśli jest pisana tylko do szuflady. To wszystko będzie ciekawe dla ludzi z przyszłości i w znacznym stopniu pomoże im zrozumieć nas samych.

Papiery POL dostrzegają potrzebę stworzenia świadectwa naszych czasów, które w niezmienionej formie dotrze do przyszłości. W tym właśnie celu zostanie stworzona kapsuła czasu, która zakopana pod ziemią przechowa informacje dla przyszłych pokoleń.

Celem projektu jest umożliwienie każdemu stworzenia dowolnego przesłania, dlatego ani Papiery POL, ani organizatorzy akcji nie będą czytali, gromadzili, czy w jakikolwiek inny sposób wpływali na treść drukowanych informacji - jako pierwsi z zawartością kapsuły zapoznają się z jej odkrywcy.

Nie czekaj i już teraz wyślij swoją wiadomość do przyszłości na www.papierypol.pl.

Niech Twoja wiadomość przetrwa wieki i pozwoli przyszłym pokoleniom dowiedzieć się, jak wyglądał świat w roku 2017. 

Więcej o akcji dowiecie się oglądając video:


Patronat nad akcją objęli: Interia, Legalna Kultura, Edutorial, Historia.org.pl oraz magazyn psychologiczny Charaktery.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze przed opublikowaniem są moderowane.
Od dnia 01.07.2017 wszystkie nowe komentarze zawierające w treści reklamę i linki reklamowe kierujące do stron o charakterze komercyjnym będą usuwane i oznaczane jako spam.
Od dnia 01.07.2017 wyłączyłem możliwość anonimowego komentowania postów.
Linki do Waszych blogów mile widziane.