niedziela, 8 września 2013

13. Regulator mocy do lutownicy grzałkowej 24V

Niniejszy projekt to modyfikacja ostatnio przedstawionego Regulatora mocy do lutownicy grzałkowej 230V. Chęć/potrzeba modyfikacji spowodowana była potrzebą chwili - otóż pewnego późnego wieczora podczas budowy pewnej stacji lutowniczej organizm Majsterklepki poddał się zmęczeniu materiałowemu. Błąd podłączenia wyprowadzeń w grzałce z termoparą spowodował spektakularne zakończenie żywota tej ostatniej. Grzałka przetrwała więc szkoda byłoby wyrzucać sprawny sprzęt.

 Ale do rzeczy - zmiany w stosunku do wersji na 230V obejmują:
  • przeniesienie transformatora na początek układu (w związku z tym nie znajduje się on już na płytce PCB - u mnie transformator w projekcie nie występuje, gdyż układ zasilany jest z zewnętrznego zasilacza 24V, oczywiście prąd przemienny) - napięcie wtórne transformatora to 24V, a moc dla grzałki ze zdjęcia nie mniej niż 50 Watów (grzałka pobiera 48W, w zasilaczu mam 100W więc z zapasem),
  • trochę "przerobiłem" wzór płytki w GIMP-ie - ale układ elementów na płytce pozostał ten sam (poza kilkoma zmianami o czym poniżej).
 

Wartości elementów takie jak w pierwotnym projekcie poza:
  • zamiast BT138 zastosowałem BT136,
  • zamiast MOC3042 -> MOC3041,
  • zamiast LM7806 -> LM7805.


Ważną zmianą jest dodanie rezystora o mocy 5W przed stabilizatorem (150 ohm w zupełności wystarczy). Może nie jest konieczny, lecz bez niego stabilizator 7805 pracowałby na granicy swoich możliwości. Napięcie wejściowe to prawie 35V (24V x 1,41) więc zastosowanie rezystora ma na celu ochronę stabilizatora przed przeciążeniem, ponieważ na nim będzie wydzielać się większa część mocy strat.


Projekt płytki w GIMP-ie pobierz TUTAJ.


Grzałka na napięcie 24V bardzo szybko sie nagrzewa dlatego potencjometr na płytce montażowej można użyć w zasadzie dowolny - u mnie jest 500 Kohm lecz jest skręcony do zera - nawet zwykła zwora w tym miejscu wystarczy. Mi nie chciało sie już wylutowywać potencjometru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze przed opublikowaniem są moderowane.
Od dnia 01.07.2017 wszystkie nowe komentarze zawierające w treści reklamę i linki reklamowe kierujące do stron o charakterze komercyjnym będą usuwane i oznaczane jako spam.
Od dnia 01.07.2017 wyłączyłem możliwość anonimowego komentowania postów.
Linki do Waszych blogów mile widziane.