środa, 18 stycznia 2017

224. Tarcze ścierne

Dzisiejszy wpis będzie inspirowany wspomnieniami.. otóż pamiętam czasy gdy chodziłem do podstawówki, potem do liceum.. bywało, że aby "upgrejdować" ocenę na koniec semestru pisało się referaty. Zatem, postaram się przedstawić dzisiaj krótki referat na temat tarcz ściernych.

Otóż czym jest ta tarcza ścierna?

Źródło: emkabhp.pl

Może tak.. własnymi słowami.. przez tarcze ścierne rozumiem przede wszystkim "krążki" stosowane do cięcia, szlifowania i polerowania, używane głównie jako osprzęt do szlifierek kątowych, w szczególności mogą to być:
 • tarcze ścierne (korundowe), które służą do cięcia metali, betonu lub innych materiałów,
 • tarcze do szlifowania,
 • tarcze ze szczotką drucianą (z drutu karbowanego lub plecionego), które służą do usuwania warstw lakierniczych i rdzy,
 • tarcze polerskie,
 • tarcze diamentowe,
 • tarcze łańcuchowe (do cięcia drewna),
 • tarcze widiowe (do cięcia drewna lub metali).


Ja osobiście używam tarcz, którymi mogę ciąć i szlifować metal lub beton / kamień - do cięcia i szlifowania drewna używam zazwyczaj innych narzędzi. 


Tarcze ścierne są zrobione (jak zresztą sama nazwa wskazuje) z materiału ściernego, czyli materiału, który służy do obróbki powierzchni wykorzystującego właściwości ziarna ściernego a którym może być korund, węglik krzemu, azotek boru lub diament. 

Tarcze ścierne mogą być wykorzystywane do obróbki powierzchni, którym mogą być: drewno, lakier, metal, ceramika, skóra, kompozyty, szkło, i wiele innych materiałów. Odpowiednią tarczę ścierną dobieramy do powierzchni, którą chcemy obrabiać.


Ściernice możemy podzielić na:
 • płaskie (do cięcia) - typ 41,
 • z obniżonym środkiem - typ 42,
 • do szlifowania - typ 27.

Źródło: emkabhp.pl

Teoretycznie powierzchnie miękkie szlifujemy materiałem twardym i odwrotnie.. przykładowo tarcze ścierne gruboziarniste będą pomocne przy pracy w materiale miękkim i plastycznym a tarcze drobnoziarniste sprawdzą się przy obróbce materiałów twardych i kutych.. jednak za każdym razem rozważając użycie danego osprzętu należy się zapoznać z informacją producenta.

Tarcze ścierne produkowane są w znormalizowanych rozmiarach. W Europie: 115, 125, 150, 180, 230 i 300 mm.

Dobierając tarczę ścierną do elektronarzędzi należy zwracać uwagę na jej średnicę i dozwoloną prędkość obrotową. Tutaj pomocą przy wyborze posłuży instrukcja obsługi danego urządzenia. 

Ze względów bezpieczeństwa nalezy używać:
 • tarcz o maksymalnej średnicy zadeklarowanej przez producenta sprzętu,
 • tarcz przystosowanych do prędkości obrotowych zadeklarowanych przez producenta elektronarzędzia,
 • rękawic roboczych.

####################################

A teraz wisienka na torcie.. 
.. dla czytelników bloga został przygotowany specjalny rabat 5% na zakupy w sklepie:

https://emkabhp.pl/

kod rabatowy: kir5

(ważny do końca lutego 2017 r.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze przed opublikowaniem są moderowane.
Od dnia 01.07.2017 wszystkie nowe komentarze zawierające w treści reklamę i linki reklamowe kierujące do stron o charakterze komercyjnym będą usuwane i oznaczane jako spam.
Od dnia 01.07.2017 wyłączyłem możliwość anonimowego komentowania postów.
Linki do Waszych blogów mile widziane.