środa, 4 stycznia 2017

222. Tapeta do łazienki

Czy tapeta do łazienki to dobry pomysł?


Tapeta do łazienki? Brzmi trochę jak nieopatrznie zadane pytanie. Jednak okazuje się, że współcześnie jest to całkiem rozsądne rozwiązanie. Tapeta do łazienki to idealna alternatywa dla glazury, jak i farby. W dodatku jej kładzenie zajmuje mniej czasu, a i wybór zdobień jest imponujący. Jaką tapetę do łazienki wybrać?Dlaczego tapeta?


Tapeta swój prawdziwy renesans przeżywała w PRL-u, świetnie komponując się z meblościanką, boazerią oraz stylowymi wiszącymi kwietnikami. W latach 90-tych wprost z Ameryki przywędrowała do Polski moda na fototapety. Tropiki w pokoju gościnnym były niemalże powszechne. A jak tapeta prezentuje się w XXI w.?

Mylnie jest zakładać, że od papierowego materiału w kwiaty aranżacja wnętrz wręcz odeszła, stawiając na trwalsze materiały. Wręcz przeciwnie! Zamiast standardowych kwiatów oraz dzbanków idealnych do wnętrz kuchennych pojawiły się nowoczesne wzory do salonów, jak i pokojów dziecięcych. Wybór jest imponujący, dlatego praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie.

Mocnym trendem jest tapetowanie jednej ściany i pokrywanie farbą kolejnych. Materiał daje duże możliwości aranżacyjne, a stworzenie niestandardowego i oryginalnego wystroju jest na wyciągnięcie ręki.

Jaka tapeta do łazienki?


To właśnie dzięki szerokim możliwościom aranżacyjnym tapetę zaczęto stosować w łazienkach.

Tapeta do łazienki nie może być standardowa i papierowa – ten typ nie nadaje się do tak wymagającego pomieszczenia. Przy kontakcie z parą wodną materiał odchodziłyby od ściany, co byłoby bardzo niepraktycznym rozwiązaniem. Dlatego producenci tapeta stworzyli materiały, które na skutek wielu zabiegów są bardziej wytrzymałe oraz uodpornione na skraplającą się parę wodą. 

Jaką tapetę wybrać do łazienki?


     1. Tapeta winylowa do łazienki


Trwałość tapet winylowych przewyższa te zwykłe ze względu na pokrycie materiału tworzywem PCV. Dzięki temu ścianę wyłożoną tapetą można myć, a także szorować. Warstwa PCV chroni także materiał przed szkodliwym działaniem wody. 

Wysoka jakość materiału sprawia, że bez problemu tapety winylowe są trwałe i świetnie sprawdzają się w wilgotnym pomieszczeniu.

Nie zawsze trwałość i praktyczność idą w parze z dekoracyjnością, choć w tym wypadku nie ma się czego obawiać – tapety winylowe są oferowane w wielu wzorach i klasycznych, i nowoczesnych.     2. Tapeta z włókna szklanego


Tapeta z włókna szklanego jest również polecana do wnętrz łazienkowych.

Dlaczego? 

Materiał swoją strukturą przypomina tkaninę, jest również odporny na działanie pary wodnej, co w przypadku łazienki ma kluczowe znaczenie.

Tapetę z włókna szklanego można wygodnie kłaść na wielu materiałach – tynku, betonie, drewnie czy metalu. Tapetę można także malować, nadając jej wymarzony kolor.
Poza tym materiał jest bardzo elegancki i pasuje do wielu oryginalnych kompozycji, świetnie komponując się z armaturą łazienkową czy glazurą na podłodze. 

Jedyną wadą tapety jest jej cena, która ze względu na wysoką jakość materiału, jest dosyć wysoka. Jeśli łazienka jest niewielka, koszt zakupu rolek będzie znacznie mniejszy.


1 komentarz:

  1. Marzy mi się stylizacja łazienki jak na zdjęciu nr. 1 Jest przepiękna.

    OdpowiedzUsuń

Wszystkie komentarze przed opublikowaniem są moderowane.
Od dnia 01.07.2017 wszystkie nowe komentarze zawierające w treści reklamę i linki reklamowe kierujące do stron o charakterze komercyjnym będą usuwane i oznaczane jako spam.
Od dnia 01.07.2017 wyłączyłem możliwość anonimowego komentowania postów.
Linki do Waszych blogów mile widziane.