niedziela, 13 listopada 2016

214. Narzędzia DIY - złota rączka

Gracie w piłkarzyki i kolega ciągle wygrywa, padają podejrzenia, że stół jest lekko pochylony w Waszą stronę - tylko jak to sprawdzić?
A może zdażyło się Wam, że będąc "w terenie" potrzebowaliście na szybko coś zmierzyć?
A w kieszeni w tylko smartfon...I co z tego? Bądźmy jak MacGyver z aplikacją dla majsterkowiczów: Handy Tools for DIY od Aexol.


Historia zaczyna się tak, że dostałem od firmy Aexol do potestowania pełną wersję aplikacji:  Narzędzia DIY - złota rączka. Nazwa została podlinkowana do Sklepu Google Play, ponieważ używam urządzeń z Androidem, ale na iOS też znajdziemy tą apkę w AppStore. 
Ja ze swojej strony aplikację testowałem na smartfonie ZTE Blade A452 (zdjęcia poniżej) oraz tablecie Overmax QualCore 1010. Po zainstalowaniu aplikacji wyciągnąłem sobie skrót na pulpit:"Narzędzia DIY - złota rączka" to uniwersalny zestaw narzędzi dla każdego majsterkowicza. W skład pakietu wchodzą:
  • Poziomica - przyrząd pomiarowy wykorzystujący siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomości płaszczyzn lub pionowości.
 W wersji werykalnej ...


... oraz horyzontalnej...


... taki żart, wszystko oczywiście zależy od włączonej funkcji automatycznego obracania ekranu. Ponieważ poziomica jest urządzeniem gdzie pomiar nie odbywa sie punktowo to warto mieć urządzenie, którego kształt można bezboleśnie wpisać w prostokąt. Zaleca się także na czas pomiaru zdjąć etui z Myszką Miki lub Hello Kitty :).

Aby się nie powtarzać: na ekranie/ekranach powyżej zdecydowaną ich część zajmuje sam aplet z animowanym widokiem narzędzia ale oprócz tego mamy "elektroniczny" wyświetlacz oraz przyciski. Przycisk hold służy do "zamrożenia" wyniku - po wciśnięciu i zmianie pozycji telefonu w przestrzeni nasz wynik pozostaje bez zmian (bardzo przydatne gdy mierzymy coś w miejscu trudno dostępnym dla oczu). Calibrate to przycisk służący do kalibracji urządzenia.

W dolnej części ekranu zawsze znajduje sie menu, za pomocą którego możemy się przełączać pomiędzy elektronicznymi narzędziami i następnym w kolejności jest:

  • Wskaźnik poziomu - użyjemy gdy chcemy sprawdzić poziom jakiejś płaszczyzny, np. czy wylewka samopoziomująca po zastygnięciu rzeczywiście trzyma poziom.

Należy zwrócić uwagę czy nie mamy modelu telefonu/tabletu z wystającym w dziwny sposób poza obudowę obiektywu aparatu fotograficznego. bo może przed pomiarem urządzenie będzie wymagało malej kalibracji.


  • Pion - narzędzie służące do wyznaczania kierunku pionowego.
W aplikacji mamy zaimplementowany tzw. pion ciężarkowy, czyli animację ciężarka zawieszonego na giętkiej lince lub sznurku (który to był już znany budowniczym w starożytności): 


  •  Kątomierz - przyrząd pomiarowy używany do określenia miary kąta.
 Zasadniczo, domyślnie mamy określony kąt prosty po otworzeniu zakładki:


Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby go modyfikować do własnych potrzeb:


Drobna uwaga: na screenie widzimy, że wystarczy przyłożyć lewą stonę kranu do dziubka kąta i przy pomocy linii wyznaczyć kąt i odczytać wynik - niestety musimy się trochę pogimnastykować - nie zapominajmy że smartfon oprócz samego wyświetlacza posiada jeszcze obudowę, a jej krawędzi nie widać na zamieszczonych screenach - już myślę nad usprawnieniem tego małego problemu jakąś formą etui na telefon.
  • Linijka, metrówka, taśma - no tu akurat nazwy użyłem nieco na wyrost bo ograniczeni jesteśmy do tych kilku centymetrów, które mieszczą się na ekranie:

Podczas testów, zauważyłem, że linijka "kłamie" - otoż, centymetr centymetrowi nie równy. Skala na smartfonie wyniosła 9 pełnych jednostek, które przy pomiarze rzeczywistą linijką odpowiadały 9.7 cm.
Pomiar na tablecie dał wynik: 14 jednostek (cm) na ekranie to w rzeczywistości 20.1 cm.

Niestety linijki nie możemy skalibrować. 
Błąd zostal zapisany i zostanie niezwłocznie przekazany do producenta w celu poprawy :)

A na koniec widok screenu z ustwieniami - myślę, że komentarz jest niepotrzebny, niczego nie uda się nam popsuć :)Pobierajcie i miłej zabawy. Koszt aplikacji (bez reklam) to niecałe 15 PLN (w sklepie google), jednak dla osób, którym reklamy nie straszne, udostępniona została także wersja Free :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze przed opublikowaniem są moderowane.
Od dnia 01.07.2017 wszystkie nowe komentarze zawierające w treści reklamę i linki reklamowe kierujące do stron o charakterze komercyjnym będą usuwane i oznaczane jako spam.
Od dnia 01.07.2017 wyłączyłem możliwość anonimowego komentowania postów.
Linki do Waszych blogów mile widziane.