sobota, 21 czerwca 2014

57. Przystawka do pomiaru bardzo małych rezystancji

Tytułowa przystawka jest rozszerzeniem np. do multimetru, umożliwiającym pomiar bardzo małych rezystancji - poniżej 2 ohm. Urządzenie w sensie elektrycznym jest niemal wierną kopią kitu AVT-2123. W moim wykonaniu prezentuje się tak:


Obudowa została wykonana w części drewnianej z kawałka panelu podłogowego, dwóch kawałków deseczek i kawałka sklejki, a w części plastikowej z odciętego kawałka starej zepsutej klawiatury do PC.

W środku prezentuje się tak:


Płytka została wykonana metodą termotransferu a wzór płytki przerysowałem w GIMP-ie.  Ponieważ nie miałem tranzystora mocy BD282 (T3) to jako zamiennika użyłem A1568 wymontowanego kiedyś z zepsutego urządzenia (o ile dobrze pamiętam ze starego zasilacza PC):


Tranzystor mocy zamocowany jest na radiatorze z odzysku, który z kolei jest przyklejony do obudowy klejem, który wszystko sklei i żadna siła go nie rozklei:


Wskazane jest także zrobienie przewodów pomiarowych:


Poniżej układ do kalibracji zasilany napięciem 5V:


Kalibrujemy potencjometrem zaznaczonym na zdjęciu:


Ale najpierw amperomierz ustawiam na zakres 1A (w multimetrach elektronicznych zakres może być inny):


I kręcąc wspomnianym wyżej potencjometrem ustawiam równo 1A na mierniku:


Na jednym elektronicznym multimetrze miałem skokowo 0.99A i 1.00A (zakres 10A):Na drugim elektronicznym mierniku miałem 1,13A (zakres 20A):


Warto wspomnieć skąd taka duża różnica. Przyjrzyjmy się obu miernikom. Który bardziej Wam się podoba... ten z prawej, prawda? No, też kiedyś kupowałem wzrokiem... a to jest błąd. Spójrzmy na coś innego - coś co znajduje się na obu miernikach:


Na pierwszym z nich (po lewej) znajduje się oznaczenie CE (Conformité Européenne), natomiast na drugim (po prawej) podobny znaczek, który oznacza China Export. Przyjrzycie się dobrze tym znaczkom i nie kupujcie więcej tandety :). Dla tych, którzy nie widzą różnicy polecam np. ten artykuł. I teraz najlepsze - bubel DT9205A kupiłem na Allegro za ponad 25 PLN (+ koszty przesyłki) a mniejszy DT-830B w Carefour za 9.99 PLN (nie wiem czy była promocja, bo ktoś zostawił go na stoisku z talerzami ale go podniosłem).

Wróćmy do naszego tematu. Poniżej prezentuję złożony układ pomiarowy:


Pierwszy pomiar - rezystor o wartości 1 ohm:

 
Należy go "złapać" tak jak na zdjęciu aby nie mierzyć rezystancji wyprowadzeń (drutu):


Pomiar na starym analogu dał wynik:


... ok. 1.1 ohm, natomiast na multimetrze:


... 1.05 ohm. Na tandecie ze wschodu nie mierzylem, bo i po co?
Myślę, że nie jest źle. Sprawdźmy dalej, pomiary robię już tylko multimetrem (na zakresie 2V). Rezystor 0.47 ohm:


Zmierzona wartość - 0.55 ohm:


Rezystor 0.22 ohm:


Zmierzona wartość - 0.26 ohm:


Rezystor 0.1 ohm:


Zmierzona wartość - 0.12 ohm:


Zmniejszmy zakres - wynik w przybliżeniu bez zmian:


Hmmmm... a może by tak zmierzyć rezystancję kawałka drutu. Akurat miałem pod ręką kawałek starej, aluminiowej (nieco pośniedziałej) zwory  wylutowanej kiedyś ze starego telewizora (Neptun):


Długość zwory to około 5.5 cm:


Łapiemy ją do pomiaru krokodylkami na samych końcach:


Wynik to w przybliżeniu 0.008 ohm:


Skoro już mogę mierzyć małe rezystancje to mogę wziąć się za budowę wzmacniaczy audio :) - właściwie to już kilka kiedyś zacząłem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze przed opublikowaniem są moderowane.
Od dnia 01.07.2017 wszystkie nowe komentarze zawierające w treści reklamę i linki reklamowe kierujące do stron o charakterze komercyjnym będą usuwane i oznaczane jako spam.
Od dnia 01.07.2017 wyłączyłem możliwość anonimowego komentowania postów.
Linki do Waszych blogów mile widziane.